niedziela, 24 maja 2015

Zagroda sitarska w Biłgoraju

Parę miesięcy temu byłam na wycieczce m.in. w Zagrodzie Sitarskiej w Biłgoraju. Skansen naprawdę bardzo mnie urzekł.Zapraszam Was na wycieczkę "fotograficzną". Informacje zaczerpnełam ze strony Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.
 
"Zagroda Sitarska - zespół drewnianych zabudowań,  tworzący zwartą całość, jest  typowym przykładem zabudowy Biłgoraja. Wzniesiona w początkach XIX w. (dom mieszkalny w 1810 r., budynki inwentarskie i gospodarcze w pierwszej ćwierci XIX w.) przez Andrzeja Grabińskiego, pozostawała w rękach prywatnych do 1974 r. Po przejęciu obiektu z rąk prywatnych przystąpiono do prac konserwatorsko-remontowych. Prace trwały do 1976 r. Działka zagrodowa została skrócona w związku z budową osiedla wielorodzinnego. Znajdujące się w bardzo złym stanie dwie stodoły, zlokalizowane za budynkiem inwentarskim, rozebrano.
 

Zagrodę otoczono charakterystycznymi dla regionu biłgorajskiego płotami (płot sztachetowy i dranicowy). Dom mieszkalny wzniesiony na podmurówce na planie prostokąta ma układ symetryczny. Centralnie położona sień dzieli dom na dwie połowy i przedzielona jest w środku kominem komorowym, w podstawie którego znajduje się kuchnia. Ściany konstrukcji węgłowej częściowo szalowane. Stropy drewniane. Od frontu wejście główne do obiektu, prowadzące poprzez ganek przykryty jednospadowym daszkiem, wspartym na czterech słupkach. 
 


 
Pozostałe budynki gospodarcze (drewutnia, spichlerz, budynek inwentarski) są konstrukcji ścian węgłowej i sumikowo-łątkowej, wzniesione na podmurówkach z cegły i kamienia. Wszystkie budynki posiadają dachy krokwiowo-jętkowe, kryte gontem. Zastosowane rozwiązania w konstrukcjach poszczególnych obiektów wchodzących w skład Zagrody są dowodem doskonale opanowanego rzemiosła i solidnej roboty ciesielskiej. Obiekt wpisany do rejestru zabytków.
c.d.n.
 

3 komentarze:

  1. Jakież to wszystko jest ładne, klimatyczne, aż chciałoby się przenieść do tych czasów gdzie ludzie nie byli tak zabiegani i doceniali to co mają najlepszego. Pozdrawiam:):):)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuje za wszystkie komentarze. Negatywne również cenię.